а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косеница

мн. косеници
Вид збор: Именка, женски род
1. Место со трева за косење.
Албански: vend për kositje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Влегоа со косите во косеницата.
2. косена трева
Англиски: hay Албански: bar i kositur
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК