а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косеканс

мн. косеканси
Вид збор: Именка, машки род
Тригонометриска функција што значи однос меѓу хипотенузата и спротивната катета во правоаголен триаголник; реципрочна вредноcт од синус.
Употреба: Математика