а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косач

мн. косачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што коси трева, жито и сл.
Англиски: mower Албански: kositës, kostar
Употреба: Земјоделство
Примери:
Откоси паѓаа околу косачите.
2. Дел од самар.
Албански: pjesë samari
Употреба: Архаизам
Изведенки
косачки прид.
косачкиот
Пример: Косачка работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи