а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

косачка

мн. косачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34358
1. косач
Англиски: mower Албански: kositëse
Употреба: Земјоделство
Примери:
Косачките беа попргави од косачите.
2. Машина за косење трева и други растенија.
Англиски: mower Албански: kositëse
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го доврши косењето со машинската косачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК