а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корумпиран

корумпирани
Вид збор: Придавка
Што е склон на поткупување, на подмитување.
Англиски: corrupt
Примери:
Корумпиран политичар.
Изведенки
корумпираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи