а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коруби

(се) корубат
Вид збор: Глагол, несвршен
Добива облик на коруба, се искривува.
Англиски: crook
Примери:
Штицата се коруби.
Изведенки
корубење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи