а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корне

корнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За растение - вади од корен.
Англиски: root out Албански: shkul
Примери:
Корне трева.
2. За коса, нокти - кубе, вади од корен.
Англиски: tear Албански: shkul
Примери:
Корне коси.
Корне нокти.
3. За предмет - вади употребувајќи сила.
Англиски: tear Албански: shkul
Примери:
Корне штици.
4. измачува
Англиски: torment Албански: mundoj, torturoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето ми го корне.
Изрази
Смрди-корне - многу смрди.
Изведенки
корнење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи