а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коркач

мн. коркачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51047
Тој што е плашлив.
Англиски: scaredy cat Турски: korkak
Употреба: Разговорно
Примери:
Брат ми никогаш не бил коркач.
Изведенки
коркачки прид.
коркачкиот