а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кори

корат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Опоменува некого, изразува незадоволство.
Англиски: reprimand Албански: qortoj, jap vërejtje
Примери:
Учителката благо ги опоменува и ги кори.
2. (се кори) си префрлува
Англиски: reproach Албански: qortohem
Примери:
Понекогаш се корев зашто сум попустлив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи