а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корија

мн. кории
Вид збор: Именка, женски род
Шума со високи дрвја, гора.
Англиски: forest Албански: kori, pyll
Употреба: Ботаника
Примери:
Собира печурки во коријата над селото.
Пресекоа дрво од коријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи