а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коријандер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишна ароматична билка со тркалезни плодови во вид на зрнца, се користи како зачин.
Латински: Coriandrum sativum L Англиски: coriander Албански: koriandër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи