а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коричи

коричат
Вид збор: Глагол, несвршен
Става корици на книга.
Англиски: bind
Примери:
Зеде да ја коричи збирката поезија.
Изведенки
коричење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи