а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корица

мн. корици
Вид збор: Именка, женски род
1. Надворешна заштита на книга, првиот и последниот лист, направени од подебела хартија, картон и др.
Англиски: cover Албански: mbulesë, kapak
Примери:
Книга со луксузни корици.
Предна корица.
2. кора
Албански: kore
Употреба: Деминутив , Гастрономија
Примери:
Грицкаше од препечената корица.
3. Футрола за меч, сабја, нож и сл.
Англиски: sheath Албански: këllëf
Примери:
Ја извади сабјата од кориците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи