а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корифеј

мн. корифеи
Вид збор: Именка, машки род
1. Водач на корот кај старите Грци.
Албански: korife
Употреба: Историја
2. Истакната личност во науката, уметноста или политиката.
Англиски: authority Албански: korife, autoritet
Примери:
Тој е корифеј на поетскиот збор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи