а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коритница

мн. коритници
Вид збор: Именка, женски род
1. Коритеста долина.
Албански: luginë në formë govate
Употреба: Географија
2. Плиток, дрвен сандак наполнет со песок, по којшто пишувале учениците.
Албански: govatë me rërë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи