а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корист

(едн.) користа
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1984
1. поволна последица, поволен резултат
Англиски: benefit Албански: dobi
Примери:
Имаше голема корист од училиштето.
2. материјална добивка
Англиски: profit Албански: përfitim, leverdi
Употреба: Економија
Примери:
Работи од финансиска корист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК