а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

користољубив

користољубивиот
Вид збор: Придавка
Што е склон од сѐ да извлече материјална добивка или некоја друга корист.
Примери:
користољубив човек
Изведенки
користољубивост ж.
Пример: Користољубивоста ги прави луѓето слепи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи