а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

користи

користат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Е од корист.
Англиски: help Албански: përdor
Примери:
Камионот користеше за превоз на дрвата.
2. Употребува нешто, се служи со нешто.
Англиски: use Албански: përdor
Примери:
Ја користеше власта.
Ја користи довербата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи