а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корисник

мн. корисници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има корист од нешто, тој што употребува, што користи нешто.
Англиски: user Српски: корисник Албански: shfrytëzues
Примери:
Тој е корисник на банкарските услуги.
Корисниците на овој компјутер имаат големи можности.
корисник на пензија
Изведенки
1. корисница ж.
мн. корисници
2. корисничка ж.
мн. кориснички
3. кориснички прид.
корисничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи