а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коринка

Види и: корка (ж.)
мн. коринки
Вид збор: Именка, женски род
корка
Англиски: crust
Примери:
Ги топи сувите коринки во врела вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи