а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корил

мн. корили
Вид збор: Именка, машки род
Дел од народна носија, јака.
Примери:
Везев корил.
Изведенки
корилче ср.
мн. корилчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи