а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коридор

мн. коридори
Вид збор: Именка, машки род
1. Ходник што спојува некои делови на куќа или зграда.
Англиски: corridor Албански: korridor
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Болнички коридор.
Училишни коридори.
2. Простор за преминување по сувоземен, воден или воздушен пат што е договорен меѓу две земји.
Англиски: corridor Албански: korridor
Употреба: Дипломатија
Примери:
Направија коридор за бегалците.
3. Утврдена патека по која летаат авиони.
Англиски: corridor Албански: korridor
Употреба: Транспорт
Примери:
Воздушен коридор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи