а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корзо

(едн.) корзото
Вид збор: Именка, среден род
1. Место во градот каде што се собираат шетачи во одредено време.
Англиски: walk Албански: korzo
Примери:
Девојката ја познавам од корзото.
Младите се шетаа прегрнати на корзо.
2. прошетка
Англиски: walk Албански: korzo, shëtitje
Примери:
Да направиме едно корзо по ладовинава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи