а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корзира

(се) корзираат; корзирајќи се
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се шета по корзо.
Англиски: parade Албански: korzon, del në korzo
Примери:
Секој ден се корзира по плоштадот.
2. Безделничи, се шета бесцелно наваму, натаму.
Англиски: loiter Албански: bredhem, sillem kot
Примери:
Цел ден се корзира по комшии.
Изведенки
корзирање ср.
глаг. им.