а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореспондира

кореспондираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Пишува писма и одговара на нив; се допишува.
Англиски: correspond Албански: korrenspondon
Примери:
По цел ден кореспондира со читателската публика.
2. Се сложува со нешто, се поклопува.
Англиски: correspond Албански: korrenspondon, përputhet
Примери:
Сегашноста кореспондира со минатото.
Изведенки
кореспондирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи