а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореспондент

мн. кореспонденти
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што врши, што води кореспонденција.
Англиски: correspondent Албански: korrespondent
Примери:
Работеше како кореспондент во банката.
2. Дописник на весник, списание, радио, телевизија што испраќа дописи од некое место.
Англиски: correspondent Албански: korrespondent
Примери:
Списанието има многу кореспонденти од внатрешноста.
Изведенки
1. кореспондентка ж.
мн. кореспондентки
2. кореспондентски прид.
кореспондентскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи