а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корепетитор

мн. корепетитори
Вид збор: Именка, машки род
1. Учител што го повторува со ученици во интернат материјалот што е предаван.
Албански: korepetitor, ritregues
Употреба: Образование
2. Музичар што вежба со солисти или хор, обично придружувајќи ги на пијано.
Албански: korepetitor
Употреба: Музика и танц
Примери:
Работеше како корепетитор во операта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи