а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореограф

мн. кореографи
Вид збор: Именка, машки род
Уметник што се занимава со кореографија.
Англиски: choreographer
Употреба: Музика и танц
Примери:
балетски кореограф
Изведенки
1. кореографка ж.
мн. кореографки
2. кореографски прид.
кореографскиот
Пример: кореографска поставка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи