а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореографија

мн. кореографии
Вид збор: Именка, женски род
1. Опишување на танцовите движења со помош на посебни знаци, наменето за танчарите.
Англиски: choreography Албански: koreografi
Употреба: Музика и танц
2. Уметност на cоздавање и поставување танци на сцена.
Англиски: choreography Албански: koreografi
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи