а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореографира

кореографираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изведе кореографија.
Англиски: choreograph
Употреба: Музика и танц
Примери:
Кореографира балетска претстава.
2. манипулира, намести
Англиски: choreograph
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговото излагање беше кореографирано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи