а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореноплод

мн. кореноплоди
Вид збор: Именка, машки род
Коренест зеленчук, чијшто корен се јаде.
Англиски: root tuber Албански: zharzhok rrënje
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Кореноплодот на репката, морковот и целерот се подготвува како салата во исхраната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи