а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коренов

кореновиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа на корен, што се однесува на корен.
Албански: rrënje, rrënjorë
Употреба: Ботаника
Примери:
Коренов систем на растенијата.
Коренови влакненца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи