а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коренит

коренитиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на основата, на суштината.
Англиски: radical
Примери:
Коренити промени.
Изведенки
1. коренито прил.
Пример: Политичката положба коренито се измени.
2. коренитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи