а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корелира

корелираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се наоѓа во заемен однос, во сооднос.
Англиски: correlate
Употреба: Математика
Примери:
Пушењето и ракот корелираат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи