а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корелација

мн. корелации
Вид збор: Именка, женски род
Заемен однос, заемна зависност.
Англиски: correlation Албански: korelacion
Примери:
Наставата е во тесна корелација со практиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи