а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корелат

мн. корелати
Вид збор: Именка, машки род
Поим што е заемно поврзан со друг поим (на пр. причина и последица).
Англиски: correlate
Употреба: Математика
Примери:
Платата не е секогаш корелат на работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи