а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корекција

мн. корекции
Вид збор: Именка, женски род
Измена заради подобрување на нешто.
Англиски: correction
Примери:
Направи извесни корекции на делото.
Корекција во планот за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи