а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коректура

мн. коректури
Вид збор: Именка, женски род
1. Работа на коректор.
Англиски: correction Албански: korrektur
Примери:
Цел работен век прави коректура во печатницата.
2. Отпечаток на којшто се направени поправки на јазичните и печатните грешки.
Англиски: correction Албански: korrektur
Примери:
Коректорот ги донесе коректурите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи