а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коректор

мн. коректори
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што прави корекција, коректура на нешто во техниката, во козметиката и сл.
Англиски: corrector Албански: korrektor
2. Лице што врши коректура на јазичен материјал.
Англиски: proof reader Албански: korrektues
Изведенки
1. коректорка ж.
мн. коректорки
2. коректорски прид.
коректорскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи