а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коректив

мн. корективи
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што поправа, дотерува; тоа што подобрува, што усовршува.
Англиски: corrective
Примери:
Опозицијата треба да биде коректив на владата.
Изведенки
корективен прид.
корективни
Пример: корективни механизми на демократијата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи