а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кордон

мн. кордони
Вид збор: Именка, машки род
1. Пограничен или заштитен одред војска или полиција верижно распореден.
Англиски: cordon Француски: cordon Албански: kordon
Употреба: Воен термин
2. Јаже, лента за ограничување на пристапот во определен простор.
Англиски: barrier Француски: cordon Албански: kordon, pengesë
Изведенки
кордонски прид.
кордонскиот
Пример: кордонски распоред
FlexiMac
 менување на македонски глаголи