а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кордела

мн. кордели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18158
Украсна лента.
Англиски: ribbon
Употреба: Разговорно
Примери:
Во косата носеше кордела.
Изведенки
корделка ср.
мн. корделки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК