а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корвета

мн. корвети
Вид збор: Именка, женски род
Мал извиднички брод; мал брз крстосувач.
Англиски: corvette
Употреба: Воен термин
Примери:
Една корвета ги распнуваше платната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи