а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корбач

мн. корбачи
Вид збор: Именка, машки род
Бич од едно парче или сплетен за јавач на коњ.
Англиски: whip Турски: kırbaç
Примери:
Cилно замавна со корбачот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи