а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коравица

мн. коравици
Вид збор: Именка, женски род
Вид диња со дебела кора.
Англиски: melon Албански: lloj pjepëri
Употреба: Ботаника
Примери:
Баба ми садеше најслатки коравици.
На пазарот продаваше лубеници и коравки.
Изведенки
коравка ж.
мн. коравки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи