а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копија

мн. копии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3925
1. Точен препис на некој текст или документ.
Англиски: copy Албански: kopje
Употреба: Административен термин
Примери:
копија на тестаментот
2. Тоа што е изработено по угледот на нешто.
Англиски: reproduction Албански: reproduksion, kopje
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
На изложбата беа изложени копии, а не оригинали.
3. Сличност со некој друг.
Англиски: copy Албански: kopje
Употреба: Разговорно
Примери:
Детево е копија на дедо си.
4. Повторување нешто, отсуство на оригиналност.
Англиски: imitation Албански: imitim, kopje
5. Фотокопија направена на фотокопир.
Англиски: copy Албански: kopje
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК