а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копиле

мн. копилиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Вонбрачно дете.
Англиски: bastard Турски: kopil Албански: kopil
Употреба: Груб збор
Примери:
Копилето беше срам за семејството.
2. никаквец
Англиски: bastard Албански: kopil, bastard, mangup
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Измамничко копиле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи