а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копиден

мн. копидени
Вид збор: Именка, машки род
Планинско цвеќе со листови во форма на копито, со темно модри цветови, цвета во април и мај, љубичица.
Латински: Asarium europeum Англиски: Haselwort Албански: vjollcë
Употреба: Ботаника
Примери:
Изникна копиден по скрките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи