а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копец

мн. копци
Вид збор: Именка, машки род
Метална направа за закопчување од два дела, машко и женско.
Англиски: fastener Турски: kopça
Примери:
Го закопча џамаданот со копец.
Изрази
Срцето му се збира како копец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи