а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копелка

копелкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Копа по малку.
Англиски: dig Албански: gërmoj nga pak
Примери:
Копелка во дворот.
2. дразни
Англиски: irritate Албански: ngaxmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нешто го копелкаше по стапалото.
Изведенки
копелкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи